„Našiel som otvorenú dlaň „

Autor: Lýdia Vargová | 26.10.2011 o 13:06 | (upravené 26.10.2011 o 16:54) Karma článku: 2,22 | Prečítané:  295x

poviedka (krátky príbeh o tom ako málom môžeme urobiť veľa pre niekoho iného, ako môžme zachraňovať životy aj keď nie sme lekári)   Na sklonku jedného májového dňa, keď slnko sa už poberalo na oddych a mesiac sa práve chystal na svoju púť po nočnej oblohe, letný vánok pohládzal tváre ľudí preháňajúcich sa po hlavnej ulici neveľkého mesta. Všetci sa  ponáhľali vybaviť zdanlivo dôležité veci. Nikto si nevšímal okoloidúcich, nikoho nezaujímali potreby iných. Len jeden človek sa neponáhľal. Kráčal pomaly. Tento mladý muž, ktorý uzrel svetlo sveta pred tridsiatimi rokmi,  kedysi vysoký, štíhly a plný života, dnes zhrbený pod ťarchou  neobyčajných starosti. Každým dňom z neho unikal život po kúskoch. No jeho belaso modré oči ešte stále horeli nádejou v lepší život. Mysľou blúdil v tajomných diaľkach, chvíľami vyzeral ako kniha bez písmen - prázdny. Nič ho nemohlo v jeho blúdení vyrušiť......

 

Na sklonku jedného májového dňa, keď slnko sa už poberalo na oddych a mesiac sa práve chystal na svoju púť po nočnej oblohe, letný vánok pohládzal tváre ľudí preháňajúcich sa po hlavnej ulici neveľkého mesta. Všetci sa  ponáhľali vybaviť zdanlivo dôležité veci. Nikto si nevšímal okoloidúcich, nikoho nezaujímali potreby iných. Len jeden človek sa neponáhľal. Kráčal pomaly. Tento mladý muž, ktorý uzrel svetlo sveta pred tridsiatimi rokmi,  kedysi vysoký, štíhly a plný života, dnes zhrbený pod ťarchou  neobyčajných starosti. Každým dňom z neho unikal život po kúskoch. No jeho belaso modré oči ešte stále horeli nádejou v lepší život. Mysľou blúdil v tajomných diaľkach, chvíľami vyzeral ako kniha bez písmen - prázdny. Nič ho nemohlo v jeho blúdení vyrušiť. Ak by vrazil do stĺpa, asi by šiel pokojne ďalej. Ľahostajnosťou  k  okoliu bol podobný ostatným na  tejto ulici, ale predsa sa od nich líšil. On sa nemal za kým, ani za čím ponáhľať. Nikto ho doma nečakal, vlastne sa ani nemal kam vrátiť. Na oblohe sa objavila prvá hviezda, keď iný človek, kráčajúci vzpriamene a usmiaty sa pristavil pri mužovi. Prinútil jeho myseľ vrátiť sa späť na zem. Nemohol sa pozerať na jeho skrytú bolesť a chcel mu pomôcť  niesť kríž, ktorý bol priťažký pre jedného a tlačil muža k zemi. Pozval ho na kávu. Muž, prekvapený jeho pozvaním, to prijal. Neznámemu človeku stačilo pár minút na to aby si získal dôveru už toľkokrát sklamaného muža, že on mu aj bez naliehania vyrozprával ako neúprosne ho život skúšal.

Bol to veľmi úspešný zamestnanec jednej zahraničnej firmy, ktorý výrazne prispel k rozvoju tohto podniku. Vypracoval sa až na vedúceho pracovníka. Jeho rodina mohla vďaka tomu žiť plnohodnotný život. Boli veľmi šťastní, až to istého dňa, kedy ani nevie prečo prišiel o prácu. Vyhodili ho. Firma pre ktorú urobil tak veľ a, ktorej obetoval všetok svoj voľný čas. Istotu, ktorú mal ako zamestnaný zrazu stratil. Z tohto úderu  sa už nikdy nespamätal. Svoj neúspech pri hľadaní novej práce prenášal na rodinu. Čoraz častejšími sa v ich domácnosti stávali hádky, ktorými sa vzďaľoval nielen od svojej manželky ale aj od svojho synčeka. Hádky boli čoraz neznesiteľnejšie. Svoje nešťastie začal utápať v alkohole, ale nikto mu vtedy nepovedal to, čo dnes už veľmi dobre vie, a to že smútok vie plávať.  V jeden krásny májový  večer sa vráti domov. Ale našiel tam už len prázdny byt  s listom od ženy, v ktorom stálo: „Odchádzam." Sedel na sedačke, hlavu držal v dlaniach  a nechápal ako to mohlo dôjsť až tak ďaleko. Odohnal od seba ľudí, ktorým jediným na ňom záležalo a ktorých miloval. Keď už nemohol vydržať v tom prázdnom dome, kde naňho z každej strany číhali výčitky, vyletel z domu nevediac kam. Blúdil bezcieľne ulicami mesta, asi by bol  znova skončil v nejakej krčme, keby nestretol jeho. Práve tým sa začal pre muža nový život. Dostal od života novú šancu. Našiel u neznámeho človeka otvorenú dlaň, napriek tomu, že ten nič neurobil. Ale muž ani nepotreboval, aby niečo urobil. Potreboval sa len niekomu vyrozprávať, potreboval aby ho niekto vypočul . Potreboval cítiť, že nie je všetkým ľahostajný, že niekomu záleží na jeho živote. Človek  zachránil život  mužovi, ktorého nikdy predtým nevidel, len svojím záujmom o neho. Bolo to také jednoduché.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?